2017 Kia Picanto - TRaraba.com
  • 17 Mart 2017
  • onur kayar
  • Yorum yapılmamış
  • Son Haberler
2017 Kia Picanto

Bakıldığında küçük olsa da içeride rakiplerine kıyasla açık ara farkla önde.

İlk olarak, Kia‘nın üçüncü jenerasyonuna geçiş yapan minik şehir aracı Picanto‘nun Volkswagen Grubu‘nun Up! / Citigo / Mii üçlüsü ile PSA‘nın C1 / 108 ikizlerinin de içinde bulunduğu rakiplerinin de gerçekten dişli olduğunu belirtelim. Araçların özellikleri ve otomobil severlerin tercihleri değişse de konu bagaj hacmi olduğunda bu rekabetten galip ayrılanın 255 litrelik bagaj hacmiyle Picanto olduğu gayet aşikar. Kia konuyla ilgili olarak A segmentinde bu rakamı geçmeyi bırakın, ona yaklaşan hiçbir marka olmadığını da Cenevre’de belirtti.

Bir önceki nesle oranla büyük değişiklikler geçiren Picanto‘da işler daha canlı bir dış tasarım ve 2017 Cenevre Fuarı’nda boy gösteren GT Line versiyonu ile başladı. Güney Koreli üretici, %100 oranında daha güçlü çelikler kullanarak iç mekandaki ses, titreşim ve sertlik seviyesini aşağıya çekmeyi başarmış durumda. Bu sayede minik modelin kabini oldukça rafine hâle gelmiş. Kia, yeni Picanto‘nun 39 dB (desibel) ile sınıfının rölantideki en sessiz modeli olduğunun da altını çizdi.

2017 Picanto A segmentine çarpışma durumunda yaralanma riskini azaltmaya yarayan otonom acil durum freni getirerek de bir ilke imza atmış durumda.

Picanto‘nun iç mekanının odak noktası ise 7 inç çapında dokunmatik ekranda yer alan bilgi eğlence sistemi. Apple CarPlay ve Android Auto uyumluluğu bulunan şehir aracı, aks mesafesinin 15 mm artmasıyla aranılan ferahlığa biraz daha yaklaşmış durumda. Bunun sağlanmasında ön sekmenin kısaltılması ve tekerleklerin daha da uca itilmesinin etkisi asla inkar edilemez.

Teknik detaylara baktığımız zaman ise araçta 1.0 ve 1.25 litrelik atmosferik motorların bir önceki jenerasyondan taşındığını görmekteyiz. Yeni Picanto, yılın dördüncü çeyreğinden itibaren 100 beygir ve 172 Nm üretebilen, üç silindirli, 1.0 litrelik turbo benzinli motora kavuşacak. Üç motor seçeneği de 5 ileri manuel vites kutusu ve önden çekiş sistemiyle güçlerini yola aktaracak. Sadece 1.25 litrelik motorda 4 ileri otomatik şanzıman opsiyonu yer alacak.

Kia, yeni Picanto‘nun Avrupa satışlarına ise yılın ikinci çeyreğinde başlamayı planlamakta.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir