2017 Toyota Yaris - TRaraba.com
  • 7 Şubat 2017
  • onur kayar
  • Yorum yapılmamış
  • Son Haberler
2017 Toyota Yaris

Japon firması Toyota da 2017 yılına damgasını vurmak isteyenler arasında yer almakta ve bu nedenle sevilen süpermini modeli Yaris‘te kullandığı 900’den fazla yeni parça için yaklaşık 90 milyon € harcamış durumda.

Aslında haberimize 2017 model yılı için Toyota Yaris‘e hem içeride, hem de dışarıda getirilen büyük yeniliklerin basit bir makyajdan fazlası olduğunu söyleyerek başlamamız en doğrusu olacaktur… Daha geniş ön ızgara ve nispeten daha geniş olan arka farlar sayesinde aracın boyutları değişmemiş olsa da daha büyük görünmekte. Ayrıca yan profile baktığınız zaman artık farklı bir tasarıma sahip olan kapı pervazı dikkatleri hemen üzerine çekmekte.

Toyota‘nın Avrupa’daki tasarım ekibinin makyajlı Yaris için yaptıkları değişikliklere daha dikkatli baktığımız zaman yeniden tasarlanmış tamponlar, yeni jantlar ve opsiyonel olarak LED gündüz sürüş farları bulunduran daha şık ön farlar yer almakta. “Basit bir makyaj değil” sözünü kanıtlayan detaylardan bir tanesi de Yaris‘in bagaj kapağının yeni arka farlar için yeniden tasarlanmış olması. Araçla ilgili adından söz ettirecek olan bir diğer değişiklik de Yaris‘in hâlihazırda sunduğu 8 renk seçeneğine Tokyo Kırmızı ve Hydro Mavi tonları da eklenişi olacak gibi.

2017 Toyota Yaris‘in yeni döşemelere, dekoratif elemanlara ve renk seçeneklerine ev sahipliği yapan kabini de değişikliklerden nasibini almış durumda. Göze çarpan en önemli değişiklik, “Mid” paketi ve üzerinde standart olarak gelen, yeni, 4.2 inç boyutunda renkli ekran. Dikkat çeken diğer detaylar ise pervaneye benzeyen hava kanalları, mavi gösterge aydınlatması ve yeni düğmelere kavuşan merkezi konsol.

Bu köklü değişim içerisinde gözle görülmeyen değişiklikleri de unutmamak lazım. Japon üretici 1.33 litrelik atmosferik motoru hacmi 1.5 litre olan yeni ünite ile değiştirdi ve bu sayede 111 beygir (82 kW) ve 136 Nm tork üreten yeni Yaris‘in 100 km hıza ulaşma süresi 0.8 saniye azaltılarak 11.0 saniyeye indirildi.

2017 Yaris, daha güçlü motorla birlikte kavuştuğu motor yatakları sayesinde artık daha sessiz ve daha az titreşimin hissedildiği bir sürüş sunuyor olacak. Toyota mühendisleri amortisörlerin sönümleme kuvvetini ve valf tasarımını değiştirerek yol tutuş performansından feragat etmeden konforu arttırmayı hedeflemiş. Elektrik takviyeli direksiyon ise daha pürüzsüz bir tepki ve daha az sürtünme sağlayacak şekilde optimize edilmiş. Egzoz sistemine eklenen yeni bir susturucu, güçlendirilmiş kutu içi hava filtresi ile ön tahrik mili yapılan diğer değişiklikler arasında yer alıyor. Bunların hepsini dikkate aldığımız zamansa 2017 Toyota Yaris‘in daha önceki nesillere kıyasla gerçekten farklı olacağını gönül rahatlığıyla söyleyebilmekteyiz.

Toyota, önümüzdeki ay düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda makyajlı Yaris‘in yanında yelpazenin tepesine yerleşecek olan ateşli türevi de tanıtacak. Japon üreticinin daha önce tanıttığı üç kapılı spor model 210 beygirden (156 kW) fazla güç üreterek segmentinin en ateşli otomobili olmayı hedeflemekte.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir