2013 Audi Sport Quattro Concept - TRaraba.com
  • 6 Eylül 2013
  • admin
  • Yorum yapılmamış
  • Son Haberler
2013 Audi Sport Quattro Concept

2013 Audi Sport Quattro Concept resmen tanıtıldı.

2013 Audi Sport Quattro Concept resmen tanıtıldı.

Halkın karşısına önümüzdeki hafta Frankfurt Otomobil Fuarı’nda çıkacak!

Audi, yenilenen Sport Quattro konseptini haftaya Frankfurt’ta sergilenmeden hemen önce resmi olarak tanıttı.

Audi Sport Quattro ilk olarak 1984 yılında dünyaya ayak basarken 2010’un sonlarına doğru bir konsept aracılığıyla seri üretime geçmeyi ümit etti ancak bu hiçbir zaman gerçek olmadı. Şimdi ise Ingolstadt markası, konsept aracını güncelleyerek 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtmayı planlıyor.

2013 Audi Sport Quattro Concept resmen tanıtıldı.

Parlak sarı renkte karşımıza çıkan 2013 Sport Quattro, önceki konseptin evrim geçirmiş hali olarak tanıdık, geniş bir altıgen ön ızgaraya ve ince kırmızı çizgilerle yeniden tasarlanmış arka farlara ev sahipliği yapıyor. Kaputun sağ kısmında bulunan hava deliğine dokunmayan Audi, egzost çıkışlarını büyütürken yeni alaşım jant tasarımlarına da kapısını açık tutmuş.

2013 Audi Sport Quattro Concept resmen tanıtıldı.

Elektrikli kapı kulpları bu kez gövde ile aynı renkte boyanırken ön tampon nispeten daha geniş hava deliklerine kavuşmuş. Ayrıca agresif LED ön farlar, 285/30 R21 lastiklerle giydirilmiş 21 inçlik alaşımlar, arka kanar ve karbon fiber seramik fren diskleri de dikkat çekiyor. Alüminyumdan yapılmış olan çamurluk ve kapılara, karbon fiber destekli polimer tavan ile motor kaputu ekleniyor. 1,850 kilogram ağırlığındaki konseptin 4602mm’lik boy ölçüsüne ise 1964mm’lik genişlik ile 1386mm’lik yükseklik eşlik ediyor. 2784mm’lik dingil mesafesi ile Audi Sport Quattro konseptinin bagaj kapasitesi 300 litre.

Kapıyı açıp içeri girdiğinizde ise düzenli, sürücü odaklı bir iç kabin ile karşılaşacaksınız. İçeride çok az sayıda düğme ve topuz bulunuyor. Ortaya yerleştirilmiş devir sayacının sol kısmında bulunan Le Mans haritası ile sağ kanattaki tur zamanları, aracın içindeki dijital gösterge panellerinden. Araçta, çok fonksitonlu spor direksiyondan kontrol edilebilen birkaç adet de sanal 3D ekranı mevcut.

2013 Audi Sport Quattro Concept resmen tanıtıldı.

Kalbinde 4.0 litrelik çift turbolu V8 TFSI yatan Audi modeli, sadece bu motor ile 560 beygirin yanı sıra 700 Nm tork üretebiliyor. Alışıldık güç birimi, elektrik motoru ile işbirliği içerisinde çalışarak yenilenmiş sekiz vitesli tiptronik aktarım sistemine bağlanıyor. 150 beygir ve 400 Nm torka ev sahipliği yapan elektrik motoru, gücünü sıvı soğutmalı lityum iyonu bataryasından alıyor.

2013 Audi Sport Quattro Concept resmen tanıtıldı.

Bu donanım sayesinde 2013 Audi Sport Quattro Concept’in bileşke gücü 700 beygir ve 800 Nm tork olarak karşımıza çıkıyor! Bu istatistiklerle araç 0’dan saatte 100 kilometreye sadece 3.7 saniyede ulaşabilir. Aracın ölçülen maksimum hızı ise 305 km/s. Sadece elektrik gücü ile 50 kilometreye kadar yol alabilen Sport Quattro’nun ortalama yakıt tüketimi ise 100 kilometrede 2.5 litre. Kilometrede 59 gram karbondioksit bırakarak etkileyici bir performansın altına imzasını atan araç, bu başarıları elde ederken elbette motorun isteğe bağlı silindir etkinleşirme ve durdur/başlat özelliklerinden de faydalanıyor.

Vural Burç ÇAKIR

TRaraba.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.