2017 Hyundai Elantra Sport - TRaraba.com

  • 5 Kasım 2016
  • onur kayar
  • Yorum yapılmamış
  • Son Haberler
2017 Hyundai Elantra Sport

Spor otomobil ile spor görünümlü otomobil arasındaki farkı anlamak çok önemli. Hyundai ise bu konuda ikinciyi tercih etti ve hakkını verdi.

Hyundai firması 2017 Elantra Sport modelini tamamen performans odaklı üretmek yerine aracı Volkswagen GTI veya Subaru WRX gibi modellerin arasına koymak için günlük kullanıma yönelik bir kompakt otomobil olarak üretti. Karşılaştırma yapacak olursak aracın Nissan Sentra SR Turbo ayarında bir şey olduğunu söyleyebiliriz fakat Sentra’ya kıyasla Elantra çok daha iyi. Sport paketinde birkaç görsel eklentiden daha fazlası yer almakta. Bunlara bakacak olursak aracımızda yeni bir arka süspansiyon, daha büyük denge çubuğu, daha yüksek yay ve amortisör katsayıları, yeni bir yönlendirme oranı, daha büyük frenler ve önemlisi yeni bir motor bulunuyor. Dış tarafta ise yeni ön yüz, marşpiyel ekleri ve 18 inçlik jantlar gözümüze çarpmakta. Tüm bu değişikliklerin araca hiçbir olumsuz etkisi olmadığını da sizlerle paylaşmalıyız.

k1

Artılar

o Araçta 201 beygir, 265 Nm tork güç üretebilen 1.6-L, turbo şarjlı ve dört silindirli motor bulunuyor. Bu da, standart Elantra’ya kıyasla ekstra 54 beygir ve 85 Nm tork gibi bir artış demek. Araçta şaşırtıcı şekilde güçlü bir ses veren yeni bir egzoz da bulunuyor. Kalkışta biraz gecikme yaşansa dahi araç turbo motoru sayesinde canlı ve iyi tepkiler veriyor.

o Yol tutuşuna bakıldığında, Sport modeli standart Elantra’dan çok daha iyi. Çok kollu arka süspansiyon, aracın arka bölümünün davranışını iyileştiriyor. Bunları sağlayan en büyük etken ise ön ve arka süspansiyonların sırasıyla %14 ve %22 oranında sıkılaştırılmış olması. Lastiklerde ölçüsü 225/40R18 olan Hankook Ventus tercih edilmiş ve zorlu virajlarda biraz önden kaymaya meyilli olsa da, daha küçük boyutlu standart lastiklerden çok daha fazla yol tutuşu sağlamakta.

k2

o Sport paketinin görsel güncellemeleri de gerçekten başarılı ve hiçbiri yapmacık durmuyor. Daha büyük jantlar sayesinde Elantra’nın duruşu iyileştirilmiş ve ön bölüme yapılan küçük değişiklikler de Sport pakete daha çekici bir görünüm katmış. Genel manada “Sport” etiketi Elantra’yı olduğundan daha yakışıklı bir hâle ve güce eriştirmiş.

o “Spor görünümlü araç” dedik ve burada şunu belirtmeliyiz ki araç günlük kullanım için gayet uygun. Fakat şunu belirtmeliyiz, iç mekan, düz tabanlı direksiyon simidi ve kırmızı dikiş detayları haricinde, piyasadaki diğer Elantra’lar ile aynı. Aracın konfor ve eğlence kısmına baktığımızda oldukça donanımlı ve sessiz kabinde ısıtmalı deri koltuklar, start/stop düğmesi ve Apple CarPlay ile Android Auto uyumlu 7 inçlik bilgi eğlence sistemi ekranını görmek hoşumuza gidiyor.

k3

Eksiler

o Aracı 6 ileri manuel ve 7 ileri çift kavramalı şanzıman seçenekleriyle bizlere sunulmuş fakat hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek pek mümkün değil ve manuel vites biraz kararsız, bir de hafif bir kavrama ile eşlenmiş; yani kullanım o kadar keyifli değil. DCT ise geliştirilmeli. Yani, he r iki şanzımanın da çok pozitif izlenimler bırakmıyor.

Rakipleri
o Mazda Mazda3
o Nissan Sentra SR TurboBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.