Norveç Dizel ve Benzinli Araçları Yasaklıyor - TRaraba.com

  • 6 Haziran 2016
  • onur kayar
  • Yorum yapılmamış
  • Son Haberler
Norveç Dizel ve Benzinli Araçları Yasaklıyor

Yasağın gelmesi halinde ülkede yalnızca elektrikli ve hidrojen yakıtlı araçlar satılacak.

Norveç de Hollanda’nın 2025 yılına kadar bütün benzinli ve dizel araçları yasaklaması yönündeki fikrine katılabilir.

Dagens Næringsliv adlı Norveç gazetesinin verdiği bilgilerde, ülkedeki dört ana partinin önerilen yasak hakkında konuştukları ve bir antlaşmaya varmış olabilecekleri yer almakta.

Eğer yasak onaylanırsa yeni bir araç istedikleri takdirde müşteriler ilk olarak yalnızca elektrikli ya da hidrojen yakıtlı araçlar satın alabilecekler. Ayrıca, Hollanda’nın da düşündüğü gibi yanmalı motora sahip oldukları için hibrit ve prizli hibrit modeller de yüksek ihtimalle ülkede yasaklanacak.

volvoev

Bu hamle biraz hayali ve aşırı hırslı gözükebilir fakat Norveç halihazırda %24’lük bir oranla dünyadaki en yüksek elektrikli vasıta satış oranına sahip olan ülke. Geçtiğimiz ay VW Golf ve Passat’ın yanı sıra Mitsubishi Outlander’ın hibrit, PHEV ve elektrikli seçeneklerinin satışı yerel markete egemen oldu. Bu bilgiler bizlere açıkça şunu gösteriyor ki Norveçliler elektrik sayesinde CO2 emisyonunu azaltma fikirini zaten benimsemiş durumda.

2014 yılında Tesla’nın S modeli birkaç aylık bir süre boyunca Norveç’te en çok satan araç olması nedeniyle de şirketin kurucusu olan Elon Musk’ın Norveç’e yasak önerisini getiren ilk insanlardan olmasına şaşırmadık. Musk ayrıca bu güzel habere olan sevincini Twitter vasıtasıyla da bizlere bildirdi.

elonmusj

(Tweet çevirisi : Norveç’in 2025 yılında benzinli araç satışını yasaklayacağını şu an duydum. Ne kadar şaşırtıcı derecede mükemmel bir ülke. Mükemmelsiniz!!)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.