Volkswagen’dan Golf R Yeniliği - TRaraba.com

  • 23 Aralık 2016
  • onur kayar
  • Yorum yapılmamış
  • Son Haberler
Volkswagen’dan Golf R Yeniliği

Dünkü haberimizde belirttiğimiz Skoda Octavia ailesinin tamamlanmasına yönelik bir diğer hamle de Alman devinin “Golf” ailesini tamamlamasından yana atıldı. Artık bütün Golf modelleri makyajlı.

Volkswagen, Golf’e getirilen makyaj işlemini Kasım ayında bizlerle paylaşmıştı. Alman üretici şimdi de aracın en güçlü versiyonu ve giriş modelinin resmi detaylarını da duyurdu.

k2

“Golf” serisinin zirvesinde yer alan Golf R, yaklaşık 10 beygirlik bir artış ile güç çıkışını “sınırlı sayıda” üretilen “Golf GTI Clubsport S” ile aynı seviyeye, yani 310 beygire (231 kW) çıkarmış oldu. Yani, Golf R modelini tercih edenler artık sınırlı sayıda üretilen bir modelle aynı performansa sahip olabilecekler. Hem hatchback, hem de station wagon kasasıyla satılan en güçlü Golf versiyonunun sunduğu maksimum tork değeri ise 400 Nm gibi yüksek bir rakam… Üretilen bu güç dört tekerlekli çekiş sistemi aracılığıyla her iki aksa birden iletilebilmekte. Performans değerlerinin sonucu olarak Golf R’ın 100 km hıza ulaşması yalnızca 4.6 saniye sürüyor. Kıyaslayacak olursak, bu değerin Golf R modelini BMW 340i xDrive’dan daha hızlı yaptığını unutmamalıyız.

k3

“Daha tutumlu” bir araç arayanlar için ise Alman üretici Golf’ün giriş modelinde üç silindirli, 85 beygir gücünde, 1.0 litrelik bir motor kullanmış durumda. Otomotiv devi “verimli, turbo destekli, direk enjeksiyonlu, benzinli motorun” 100 km’de yalnızca 4.8 litre gibi düşük bir rakamda seyrettiğini belirtmekte. Volkswagen’in sunacağı Golf versionları arasında 150 beygir gücünde bir 2.0 TDI 4Motion seçeneği de bulunmakta.

k3

Golf R ve Golf 1.0 TSI modelleri, diğer Golf türevlerine getirilen tüm iyileştirme çalışmalarını da taşıyor olacak. Yani, LED arka farlar ve yeni “Composition Colour” bilgi-eğlence sistemi araçta standart olarak yer alacak. Golf, daha üst seviye donanım paketlerinde ağabeyi Passat’tan alınan 12.3 inç boyutunda tamamen dijital gösterge paneli ile donatılabilecek. Bunların yanı sıra, ses ve dokunma ile kontrol edilebilen, 9.2 inç boyutlu ekrana sahip olan yeni bilgi-eğlence sistemi de Golf’te sunulan opsiyonlar arasında yerini alacak. Adı “Discover Pro” olan bu sistemde hareket kontrolü özelliği de yer almakta; bu da Golf’ü “C segmenti” içerisinde bu teknolojiyi sunan ilk otomobil yapıyor.

k4

Makyajlı Golf’ün ülkemize ne zaman veya hangi motor seçenekleriyle geleceği şu an için bilinmemekte. Almanya’da Golf R hatchback’in başlangıç fiyatı 40,675 € (yaklaşık 149,177 TL) iken otomatik şanzımanlı versiyon ise 44,800 €’dan (yaklaşık 164,309 TL) başlamakta. Golf seçenekleri arasında en uygun fiyatlı olanı “1.0 TSI Trendline” – 17,850 € (yaklaşık 65,467 TL). Alman devi Volkswagen “hatırı sayılır oranda artan özelliklere rağmen fiyatı bir kuruş bile arttırmadıklarını” da bizlere söylemekte.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.