2017 Honda Civic Sedan - TRaraba.com
  • 25 Ocak 2017
  • onur kayar
  • Yorum yapılmamış
  • Son Haberler
2017 Honda Civic Sedan

Japon otomobil devi Honda yeni nesil Civic Sedan ile kompakt otomobillerde yeni standardın ölçütlerini tek başına belirlemiş gibi gözüküyor.

Honda Civic, çoğunun üretim maliyeti ve satış fiyatı düşük olan kompakt rakiplerinden üstün durumda. Keskin tasarımı, rafine güç ünitesi ve eğlenceli yol tutuşu gibi özellikleri sayesinde Civic bir taşıttan çok daha fazlası gibi durmakta.

Artılar

+ Kompakt araçlarda keyifli bir sürüş beklenmese bile Civic bizlere hoş bir sürpriz sunmuş durumda. Honda‘nın konforlu sürüş ve cazip yol tutuşu arasında yakaladığı denge, Toyota Corolla modelindeki gibi basit bir sürüş dinamiğinden ziyade Alman rakiplerine daha yakın gibi durmakta. Görünüşe göre sürüş konforundan ve yol tutuşunun iyiliğinden memnun kalmayacak hiçbir otomobil sever olmayacak.

+ Güç ünitesi : Test edilen araç en üst paket olan Touring idi. Bu demek oluyor ki araçta 174 beygir ve 220 Nm üreten 1.5 litrelik turbo benzinli motor ve sürekli değişken şanzıman ikilisi yer almaktaydı. Evet, CVT “artılar” bölümünde… Honda neredeyse rakiplerinin tamamından daha güçlü, daha rafine ve daha verimli olan bu ikiliden harika bir güç ünitesi yaratmış durumda ve CVT motorların aksine bu araçta ses neredeyse yokmuş gibi.

+ Etkileyici tüketim verileri : Civic‘in yakıt ekonomisi seviyesine bakıldığında Hyundai Elantra Eco ve Toyota Corolla LE Eco gibi “ekonomi” etiketine sahip araçlarından da iyi. Touring paketinde yer alan turbo motor, diğer iki donanım seviyesinde sunulan ve 158 beygir üreten 2.0 litrelik atmosferik motordan hem daha güçlü, hem de daha verimli durumda. Hacmi 2.0 litre olan üniteden 16 beygir daha fazla üretmesine rağmen 1.5 litrelik turbo motor, karma tüketimde 6.5 l / 100 km gibi bir değer sunmakta iken bu rakam atmosferik motorda 7.35 l / 100 km. “Ekonomi” odaklı Elantra‘nın ortalama tüketimi 6.7 litre iken Corolla‘da bu değer 6.9 litre. Şehir dışı yolculuklarda ise Civic‘in 100 km’deki tüketimi 5.8 litrenin de altına inmekte.

+ Cesur tasarım : Honda‘nın, Civic‘in diğer versiyonları da dâhil, son tasarımlarında biraz tutarsız davrandığını hepimiz kabul etmeliyiz ve bu durumda kimisi harika bir görünüş yakalarken kimisi bu konuda oldukça başarısız kalmaktaydı. Fakat Civic sedanın şekli Audi A7 ve Volkswagen CC gibi dört kapılı zarif coupe modellerini anımsatmakta. Bu da Civic artık daha olgun olduğuna dair bir başka ipucu.

Eksiler

– Bilgi eğlence sorunu : Bilindiği üzere Honda’nın bilgi eğlence sistemleri tüm modellerinde sıkıntı teşkil ekmekte. Diğer alanlarda çok başarılı olan Civic bu konuda zayıf kalmakta. Bunun yanı sıra, sistemin grafikleri de gerçekten sınıfta kalmakta ; tepkiler yavaş ve menü yapısı tüm fonksiyonlar için ekstra adımlar yaratmış durumda. Ayrıca elle tutulur bir ses düğmesi bile yer almamakta. İyi yönlere bakacak olursak da araçta Apple CarPlay ve Android Auto yer almakta.

– İniş-biniş için çok alçak : Civic‘in kalça noktası oldukça alçakta ve bu da sizi yere oldukça yakın yerde oturtmakta. Bu konuda diğer kompakt araçlar giderek büyümekte ve kalça noktasını yükseltmekte fakat Civic, ısrarla alçakta kalmaya devam etmekte. Şimdiki jenerasyonun 1,414 mm’lik yüksekliği Toyota Corolla, Nissan Sentra ve Ford Focus‘a kıyasla en az 5 cm daha az.

– Arka baş mesafesi : Civic‘in tasarımı dışarıdan harika görünse de dört kapılı coupe şekli iç mekan alanında biraz kısıntılara yol açmış durumda ve bunun da arka tarafta yolculuk yapmanın konforunu düşürdüğünü inkâr edemeyiz.

Rakipler

Chevrolet Cruze
Ford Focus
Hyundai Elantra
Kia Forte
Mazda Mazda3
Mitsubishi Lancer
Subaru Impreza
Toyota Corolla
Volkswagen JettaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.