2017 Mercedes-AMG GLC43 - TRaraba.com

  • 30 Ocak 2017
  • onur kayar
  • Yorum yapılmamış
  • Son Haberler
2017 Mercedes-AMG GLC43

Alman devi Mercedes performans ve konfor konularında hiçbir taviz vermemeye yeni AMG modeli GLC43 ile devam etmekte.

Mercedes-AMG‘nin tüm yeni modelleri gibi sportifliği sadece görsellikte bırakmayan 2017 model GLC43, performans, yol tutuşu ve fren gibi konularda da büyük güncellemeler geçiriş durumda. Bu iyileştirme çalışmalarının sonucu ise günlük kullanım artılarından çok taviz vermeden virajlı yollarda sportif kullanım sunmak olmuş.

Artılar

+ Rahat ve güçlü bir motor : Çift turbolu V6 motorun homurtulu gücü sonucu kaputun altında 367 beygir ve 520 Nm’den daha fazla güç varmış gibi hissetmektesiniz. GLC‘nin boyutuna ve ağırlığına uygun olan motor, gaza yüklendiğiniz anda aracın yerinden fırlamasını sağlıyor. Devir kesici kırmızı çizgiden biraz daha önce devreye girdiği için de 9 ileri otomatik şanzımanı manuel modda kullandığınız zaman vites yükseltme kulakçığına biraz erken basmanız gerekmekte.

+ Virajlı yollarda kim büyük gösteriyor : Virajlı yollardaki performansına bakıldığında GLC43 oldukça iyi mücadele etmekte. Güncellenmiş modeli standart GLC‘den ayıran özellikleri yalnızca havalı süspansiyon ve ayarları değiştirilmiş yönlendirme sistemiyle kısıtlandırmak istemeyen AMG aks basşları ve diğer önemli süspansiyon elemanlarını da elden geçirmiş durumda. Aracın istenilen anda tam da istenilen yere gitmesindeki bir diğer önemli etken de kuşkusuz GLC43’ün standart ölçülerden daha büyük (önde 245/45 R20, arkada 285/40 R20) lastiklere sahip olması.

+ Göreve her daim hazır : GLC43‘ün sahip olduğu sportif tasarım, havalı süspansiyon için azaltılmış sürüş yüksekliği ile başlamakta ve büyük hava girişlerine, yeni bir ızgara tasarımına sahip elden geçirilmiş ön yüze ve AMG‘ye özel 20 inç çaplı jantlara kadar uzanmakta. GLC300‘e göre daha dışa çıkık ve daha geniş olan lastikler ve plastik tampon ekleri sayesinde araç arkadan da oldukça sağlam duruyor.

+ Muhteşem iç mekan : GLC‘nin iç mekanı genel anlamda C-Sınıfı yelpazesinden taşınmış durumda ve bu iyi bir şey. Mercedes, sunduğu binlerce elektronik ayar ve fonksiyona rağmen ikincil kontrol düğmelerinin sayısını oldukça kısıtlı tutmuş ve bu ayarları bilgi eğlence sistemine gömerek iyi bir iş başarmış durumda. Kabinde görülen altı düz direksiyon simidi, kırmızı dikişler ve damalı bayrak arka plana sahip gösterge paneli gibi detaylar ise sportifliği ve şıklığı bir üst seviyeye taşımış.

Eksiler

– Motor bir hayli sesli : Çift turbolu V6 yük altında iken zorlandığında egzozlardan hoş ve öfkeli bir hırıltı sesi çıkarıyor olsa da şehir içinde boğuk bir şekilde vızıldamakta. GLC43, her şeyi “Comfort” moduna alsanız bile sessiz olmayı bir türlü başaramamakta. Şehir içi sürüşlerde daha sakin bir ses duymak güzel olabilirdi fakat egzozun sürekli kükremesi bazı durumlarda gerçekten çok yorucu bir hâl alabiliyor.

– Sürüş aslında o kadar da konforlu sayılmaz : Gücün GLC43‘ü diğerlerinden ayıran bir özellik olduğu inkâr edilemez, evet… fakat, en konfor odaklı süspansiyon ayarında bile oldukça sert bir sürüşe sahip olması aracın eksi bir yönü.

Rakipler

Audi SQ5
BMW X3 xDrive35i
Porsche Macan SBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.