BMW 5 Yeni Nesil ile Neler Kazandı? - TRaraba.com

  • 23 Ocak 2017
  • onur kayar
  • Yorum yapılmamış
  • Son Haberler
BMW 5 Yeni Nesil ile Neler Kazandı?

Alman usta BMW, 5 serisinin altıncı ve yedinci nesillerini karşılaştırmak adına fotoğraflar paylaştı.

Yeni 5 Serisinin tasarım açısından önceki versiyonuna göre gelişip gelişmediği konusundaki fikirleriniz hâlâ belirsiz ise BMW‘nin bir nesilden diğerine geçişte nelerin değiştiğini göstermek adına yayınladığı bu fotoğraflara göz atmanızda fayda var. İlk bakışta, G30‘un makyajlı bir F10‘dan başka bir şey olmadığını söyleseniz bile, fotoğraflara bakıldığı zaman içte ve dışta birçok stil değişikliği yapıldığı görmek mümkün. Yeni modelin, 7 Serisinin amiral gemisinden birçok stil ipucunu ödünç aldığı gerçeği, yani BMW‘nin en büyük rakipleri Audi ve Mercedes-Benz ile aynı hikayeyi sürdürmesi bizler açısından hiç de şaşırtıcı değil.

Görsel değişiklik sayesinde gelen artı yönlerden birisi de sürüklenme katsayısının %10 oranında azalması, yani yeni 5 Serisinin Cd değeri yalnızca 0,22 arttı. Ayrıca, yeni nesile ait tüm versiyonlar aktif hava kanadından da standart olarak faydalanmakta.

En önemli değişikliklerden biri ise G30‘un LED farlarının F10‘a kıyasla daha yüksek teknolojik bir görünüme sahip olması gibi duruyor. Arka tarafta, farklar daha az belirgin olsa da, biraz daha geniş arka farlar bize soracak olursanız yeni 5 Serisinde daha şık görünüyor. Dingil mesafesi 7 mm uzatılmışken, boyut açısından, yeni nesil model eskiye kıyasla 36 mm daha uzun, 6 mm daha geniş ve 2 mm daha yüksek.

İç kabine baktığımız zaman ilk göze çarpan değişiklikler olarak dijital alet kümesi ve artık daha büyük bir ekrana sahip olan bağımsız iDrive bilgi-eğlence sistemi göze çarpmakta. Küçük boyutlarda da olsa büyümenin sonucu olarak, yeni 5, arkadaki yolcular için ilave alan eklemiş ve kapıların revize edilmiş tasarımı sayesinde kabine daha kolay erişim sağlamakta.

BMW 5 Serisi G30, daha önce sözü edilen 520d EfficientDynamics‘in Mart ayından itibaren 530e ve M550i xDrive ile birlikte satışa sunulması ile dünyanın pek çok yerinde kullanılmaya başlandı bile. M5 modeli ise muhtemelen yıl sonundan önce bizlere sunulacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.