BMW M550d xDrive Tanıtıldı - TRaraba.com

  • 28 Nisan 2017
  • onur kayar
  • Yorum yapılmamış
  • Son Haberler
BMW M550d xDrive Tanıtıldı

Alman devinin 6 silindir, 4 turbo ve 400 beygir güce sahip modeli dünyadaki en güçlü altı silindirli dizel motorlu otomobil.

Dizel, dünyanın bazı bölgelerinde ölen bir tür olsa dahi Bavyera’da durumlar hiç de değil. Benzinli M550i xDrive’ı geçen yılın sonlarına doğru çıkaran BMW firması, şimdi dizel muadili olan yeni M550d xDrive‘ı bizlere sunmaya hazırlanmakta.

M550d xDrive şimdilik “dünyanın en güçlü altı silindirli dizel motoru” olarak lanse edilmekte ve ünvanını sonuna kadar hak etmekte zira otomobilin 3.0 litrelik devasa motoru 4,400 devirde 400 beygir gücü ve 2,000 devirden itibaren 760 Nm tork sunmakta. Bu devasa motor 1,000 devirdeyken bile 450 Nm’lik torkluk bir güç üretimi sağlayabilmekte. Tüm bu gücün sekiz ileri otomatik şanzıman aracılığı ile dört tekerleğe birden aktarılıyor olması da işin belki de en güzel yanı.

Performans değerlerine bakacak olursak sedan versiyonun 100 km hıza 4.4 saniyede ulaşabilirken, wagon bunun için 4.6 saniyeye ihtiyaç duymakta ve iki gövde stilinin de maksimum hızı 250 km ile sınırlandırılmış durumda.

Temelde tüm bu çıkış rakamları önceki üç turbolu M550d xDrive üzerinden geliştirilmişti. Farka baktığımız zamansa beygir gücünün 19 beygir kadar artarken torkun da 20 Nm arttığını görebilmekteyiz. Yeni nesil 5 Serisi ile gelen kilo kaybıyla desteklenen sedanın 100 km hızlanması öncekine göre 0,3 saniye daha az sürmekte. Bu çok önemli bir rakam olmasa da yakıt tüketimini 0.4 litre azaltmakta ve sedan versiyonun tüketimini 5.9 litreye düşürmekte.

Tıpkı benzinli ikizi gibi, dizel model de standart olarak M spor süspansiyonuna sahip ve bu sayede sürüş yüksekliği 10 milimetre daha düşük. Ayrıca 19 inçlik alaşım jantlar, M frenler, ince aerodinamik kit ve İntegral Aktif Yönlendirme gibi özellikler de otomobil ile birlikte bizlere sunulmakta.

Sedan versiyonu ilk olarak Avrupa’da bu yıl Temmuz ayında satışa sunulacak ve onu yıl sonuna doğru Touring takip edecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.