Volkswagen Golf BlueMotion 1.5 TSI Detayları - TRaraba.com

  • 2 Mayıs 2017
  • onur kayar
  • Yorum yapılmamış
  • Son Haberler
Volkswagen Golf BlueMotion 1.5 TSI Detayları

Alman devi 0.4 l / 100 km’den daha düşük yakıt tüketimi ile adını tarihe kazımaya hazırlanıyor.

Volkswagen, Kasım 2016’da makyajlı Golf‘ü bizlere sunmuştu. O zamanlar dört silindirli, 1.5 litrelik turbo benzinli motora sahip verimli versiyonu olan BlueMotion‘dan da söz edilmişti. Alman marka, Viyana Motor Sempozyumu‘nda Temmuz ayında Avrupa’da satışa çıkarılacak olan ikinci TSI Evo modeline ait detayları da bizlerle paylaştı.

DSG şanzımana ve daha gelişmiş bir süzülme moduna sahip araç, ikinci özelliği sayesinde 130 km/s hıza kadar motoru tamamen kapatabilme yetisine sahip olacak. Volkswagen, bu sayede ünlü modeli Golf‘ün hibrit karakterinde hareket edeceğinin ve yakıt tüketimini 0.4 l / 100 km civarında düşüreceğinin de sözünü verdi. Bu rakam, motoru devreden çıkarmayan süzülme moduna oranla 0.2 l / 100 km daha fazla verimlilik sunmakta.

Bu rakamları görmeyi mümkün kılmak isteyen Alman mühendisler araca 12 Volt’luk elektronik sistemine bağlı, kompakt bir lityum iyon batarya eklemiş. Bu batarya, süzülme fonksiyonu aktif iken aracın gerekli elektrik ihtiyacını karşılayacak. Aracın kurşun-asit aküsü ile lityum iyon batarya arasına “Q-diode” adı verilen bir akım düzenleyici de eklenmiş durumda.

Volkswagen, 1.5 TSI Evo motorun süzülme modundan normal sürüş çevrimine geçerken aracın hızına ve duruma göre birden çok yolla yeniden çalıştırılabileceğini belirtti. Benzinli motor; marş veya DSG’nin kavramalarıyla devreye tekrar giriyor. Bazı durumlarda ise bu ikilinin bir arada çalışarak yeniden çalıştırılabileceğini belirtti.

Normal hâlde 150 beygir (110 kW) ve 250 Nm üretebilen 1.5 litrelik TSI motorun daha verimli Evo versiyonu 130 beygir (96 kW) ve 200 Nm torkluk bir performans sunmakta.

Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü‘ne (NEDC) göre 4.6 l / 100 km karma tüketime sahip olan araç kilometre başına 104 g CO2 salınımı yapmakta iken daha güçlü versiyonda ortalama tüketim 4.9 l / 100 km.

Volkswagen, yine aynı etkinlikte üç silindirli, 1.0 litrelik turbo benzinli motorunu da tanıttı. Doğalgaz ile çalışan motor, VW logosu altında ilk olarak yeni Polo‘da kullanılacak. 1.0 TGI adlı ünite 90 beygir (66 kW) güç üretecek ve hem CO2, hem NOx salınımı konusunda oldukça düşük değerlere sahip olacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.