VW Dijital Kokpitini Tanıtıyor - TRaraba.com

  • 7 Ocak 2017
  • onur kayar
  • Yorum yapılmamış
  • Son Haberler
VW Dijital Kokpitini Tanıtıyor

Alman devi Volkswagen teknolojiden yararlanmanın her gün bir yeni yolunu bulmakta… Üretilmekte olan yeni akıllı anahtar sürücünün kimliğini tanıyıp sürüş pozisyonunu, radyo ve navigasyon ayarlarını ayarlayacak.

Alman devi VW, CES Fuarı’nda geleceğin araç kabinlerinin nasıl olacağını bizlere göstermekte. Firma, araçlarından sürücülerin kimliğini tanımlama ve buna göre kişisel ayarlarını yapabilme gibi zorlu bir görevi üstlenmelerini istiyor. Biz de sanal gerçeklik araç kullanmayı daha güvenli hale getireceğini umuyoruz…

Volkswagen’in gelecek otomobil kokpiti fikrinde 3 boyutlu ekranlar yer almakta. Birbiri ardında yer alan iki ekran sayesinde kullanıcılar dijital görüntüleri illüzyon şeklinde görebilmekte. Göz takip etme teknolojisi ise bilgisayarlara sürücünün nereye baktığını söyleyerek bilgilerin her zaman gözlerinin önünde olmasını sağlıyor. En gerekli bilgi sürücüye yakın yerde bulunurken daha az gerekli olanlar daha uzakta bulunuyor.

CES’teki canlı deneme, kullanıcıların bir uygulama indirip Volkswagen User ID oluşturması sayesinde çalışıyordu. Yazılımda ve kokpit içinde yapılan tercihler sonrasında kullanıcılar kokpitin içerisine oturduklarında seçmiş oldukları ayarların otomatik olarak ayarlandığını gördüler. Volkswagen bu teknolojiyi Digital Key sisteminin bir uzantısı olarak görmekte. Yani buna göre insanlar akıllı telefonlarını anahtar olarak da kullanabilecek.

Aracın bilgisayarı Amazon Alexa Servise hizmetini destekleyerek kişisel asistan görevi üstlenmekte. Kullanıcılar program ayarlamalarını, yönlendirme bilgilerini ve evdeki çalma listenizi sesli olarak çağırabilme özelliklerine de sahip durumda.

VW’e göre bu teknoloji 2020’de ID konseptinin üretim versiyonuyla hayata geçecek. Digital Key sistemi de benzer tarihlerde üretime geçmesi beklenirken, Golf boyutlarındaki otomobiller ise otonom sürüş kabiliyetine 2025’te kavuşacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.