VW Tiguan Allspace Cenevre Yolunda - TRaraba.com

  • 3 Mart 2017
  • onur kayar
  • Yorum yapılmamış
  • Son Haberler
VW Tiguan Allspace Cenevre Yolunda

Alman devi Volkswagen model yelpazesini genişletmeye devam etmekte… En son adımlardan birisi olan Tiguan Allspace, Tiguan ile Touareg arasına yerleşecek ve Avrupa’daki Volkswagen crossover modellerinin yakışıklısı olmayı hedefleyecek.

Yedi kişi taşımak durumunda kalan Avrupalı alıcılar, yakın zamanda Volkswagen Tiguan Allspace‘i de arayış sürecine dahil edebilecekler. Volkswagen‘in başarılı crossover modelinin uzatılmış aks mesafesine sahip versiyonu olan Allspace, Çin ve Kuzey Amerika lansmanlarının ardından önümüzdeki hafta kapılarını açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda Avrupa’da bizlerle buluşacak. Alman marka, standart Tiguan‘a göre aracı 216 mm uzatmış olsa bile Touareg‘ın bölgesinden yaklaşık 94 mm ile uzak durmayı başarmış durumda.

Tiguan Allspace, dışarıdan bakıldığında küçük kardeşine benzemekte fakat kullanışlılığı arttıran ufak değişikliklerle ondan ayrılmakta. Örnek vermek gerekirse, arka kapılar, opsiyon olarak gelen üçüncü sıra koltuklara erişimin kolay olması için daha uzun tasarlanmış durumda. Kaputun uzatılmış olması ise belli bölgelerde büyüyen modelin orantısız kalmasının önüne geçmiş. Daha çok sağlamlık ve eğlence arayan kişiler için sunulan off-road versiyonunda ön bölümde alt koruma ve daha iyi bir yaklaşma açısı var. Yani VW, Tiguan Allspace modelini farklı arayışlara da cevap verebilecek kapasiteye getirmeye çalışmış diyebiliriz.

Allspace, ikinci nesil Tiguan‘ın normal aks mesafeli versiyonuna kıyasla 109 mm daha uzun bir aks mesafesine sahip. Volkswagen, elde edilen ekstra alana bir sıra daha koltuk yerleştirme yoluna giderek de taşıma kapasitesini 7’ye çıkarmış durumda. İkinci sıra koltukların sırtlıkları indirildiğinde ise arkada 1,920 litrelik devasa bir yükleme alanı elde edilebilmekte, ki bu rakam gerçekten yeterince büyük.

Performansa bakıldığı zamansa alıcılar Tiguan Allspace için Avrupa’da 6 farklı motor seçeneği arasından seçip yapabilecek. Giriş paketi olan 1.4 TSI (dört silindirli, turbo benzinli) ve 2.0 litrelik turbo dizel ünite 150’şer beygir (110 kW) üretebilmekte ve bu ikili, önden çekiş düzeniyle satılıyor olacak. Ancak 240 beygirlik (176 kW) motor dahil diğer ünitelerde çift kavramalı şanzıman ve 4Motion adlı dört tekerlekten çekiş sistemi standart olarak gelecek.

En önemli konuya gelindiğinde ise ilk olarak Tiguan Allspace‘in Avrupa’ya bolca donanımla giriş yapacağını söylemeliyiz. En düşük paketlerde bile şehir içi acil durum freni ve şerit takip asistanı gibi güvenlik donanımları standart olacak. Orta seviyedeki Comfortline paketine bakıldığında ise elektronik olarak açılan bagaj kapağı gibi lüks detaylar yer almakta iken en üst paket olan Highline‘ın uzun donanım listesinde ise tamamen LED ön farlar ve üç bölgeli otomatik klima gibi özellikler yer alacak. Yani, ekonomik düzey donanım paketleri arasında inanılmaz bir fark yaratmayacak.

Tiguan Allspace, Cenevre tanıtımından sonra Mayıs ayında siparişleri açacak. Volkswagen, satışları Eylül ayı civarında başlayacak modelin Almanya’daki fiyatının 30,000 € (günümüz kuruyla yaklaşık 117,339 TL) civarında olacağını söylemekte.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.