Yeni Ford Fiesta ST Bizlerle - TRaraba.com

  • 25 Şubat 2017
  • onur kayar
  • Yorum yapılmamış
  • Son Haberler
Yeni Ford Fiesta ST Bizlerle

Ford severler tarafından en çok tercih edilen modellerden biri olan Fiesta‘nın yenilenmiş ST versiyonu Avrupa’da hem üç, hem de beş kapılı gövde tipiyle satılacak.

Uzun bir bekleyişin ardından Ford nihayet 2018 Fiesta ST‘nin teknik özelliklerini yayınladı. İlk olarak şunu söylemeliyiz ki, Ford firması oldukça güzel görünen yeni hothatch modelinde üç silindirli, 1.5 litrelik turbo benzinli gibi ilginç bir motor tercihi yapmış durumda.

200 beygir ve 290 Nm performans sağlayabilen güç ünitesi sayesinde yeni Fiesta ST, 100 km hıza 6.7 saniyede ulaşabilecek.

1.5 litrelik motorda silindir kapama özelliği de var, yani motordan güç talep edilmediği anlarda sadece iki silindir ile çalışan araç hem daha düşük yakıt tüketimi sunacak, hem de emisyon değerlerini aşağıya çekecek. Ford yeni motorla ilgili olarak iki silindirden üç silindire geçişin sadece 14 milisaniye sürdüğünü belirtti.

Yeni Fiesta ST, sürücüsüne daha iyi bir hothatch deneyimi yaşatmak için üç farklı sürüş modu sunacak ve bunların isimleri Normal, Sport ve Track olacak. Seçilen ayarlarla birlikte aktif egzoz sesi kontrol valfinin açıklığı değiştiriliyor ve bu sayede güç ünitesi daha hırçın bir sese kavuşuyor. Motor haritası, yönlendirme ve stabilite kontrol gibi özellikler de sürüş modlarıyla birlikte değişmekte.

Fiesta ST‘nin yüksek teknolojili motorunda tork yönlendirme özelliği de mevcut. Sistem, minik hatch’in virajlarda önden kayma yaşamasını azaltmak adına iç tarafta kalan tekerleğe fren uyguluyor ve bu sayede hem daha güvenli, hem de daha konforlu bir sürüş sunuyor.

İç mekana geçtiğimizde ise bizi gövdeyi saran ve iyi desteklere sahip Recaro koltuklar ve altı düz direksiyon simidi karşılamakta. Ford, bu özelliklerin yanı sıra kabin içerisinde birçok tasarım opsiyonu da sunmakta. Boyutu 8 inç olan ekrana yansıtılan Ford SYNC 3 bilgi eğlence sistemi aynı zamanda Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu.

Yeni Fiesta ST, yelpazedeki diğer modeller ile birlikte Cenevre Otomobil Fuarı’nda bizlere tanıtılacak. Hem üç, hem de beş kapılı kasa tipiyle alınabilecek modelin Avrupa satışları ise 2018’in ilk aylarında başlayacak.

Bir önceki jenerasyonda yer alan Fiesta ST da hâlâ Türkiye’ye giriş yapmadı fakat modelin ülkemizde satılacağı fiyat 28,900 € (günümüz kuruyla yaklaşık 110,000 TL) olarak açıklanmıştı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.