Debriyaj Problemleri Nasıl Anlaşılır ? - TRaraba.com

  • 2 Mayıs 2018
  • erhan demir
  • Yorum yapılmamış
  • Genel
Debriyaj Problemleri Nasıl Anlaşılır ?

Debriyaj Problemleri

Debriyaj sarf bir malzemedir, tıpkı fren balatası gibi sürtünme ile çalışır. Motor ve şanzımanı birbirinden ayırmaya bu sırada vites değişimleri ve kuvvetlerin birbirine kademeli olarak aktarılması ile pürüzsüz kalkış gerçekleşir. Debriyaj 3 parçadan meydana gelmektedir. Krank milinden çıkan güç aşınması güç olan Volan’dan çıkar. Karşılığında balata vardır. Balatayı volana bastıran parça ise baskıdır. Baskıda çok kuvvetli yaylar bulunur. Bu yaylar yeni nesil otomobillerde hidrolik iticiler ile açılır bu sayede debriyaj pedalı daima yumuşaktır.

Debriyaj kullanıma bağlı olarak ömürlü bir parçadır. Kullanım stili debriyajın ömründe büyük bir etkiye sahiptir. Şehir içi bol dur kalklı sürüşlerde ortalama 50.000 civarı kilometre ömre sahiptir. Uzun yolda kullanılan otomobiller daha az kalkış yaptığı ve daha az vites değiştiridiği için debriyajı çok daha uzun ömürlü olacaktır.

Debriyajlar yanlış kullanım sonucu yanlış bir şekilde aşınabilir. Bu durumda titreşimli kalkış sorunu meydana gelebilir. Ayrıca yüksek viteslerde gaza yüklendiğiniz esnada otomobil devirleniyor fakat devirlenmesine oranla yavaş hızlanıyorsa yada hızlanmıyorsa debriyajınız kaçırıyor yani bitmiş anlamına gelir. Bitmekte olan debriyaj kalkışlarda yaşanılan zayıflıktan hissedilebilir. Performanslı sürüşlerde, balatanın ısındığı sürüş sırasında debriyaj kaçırmaya başlıyorsa bitmeye yaklaşmış demektir.

Sürüş esnasında ayağınızı debriyaj üzerinde tutma alışkanlığı ve bekleme esnasında vitese takılı debriyaja basılı halde beklemek uzun dönemde debriyaj üst tırnaklarının aşınmasına yol açacaktır. Motorun şanzımandan tam ayrılmamasına yol açan bu durum vites geçişlerinde şanzımana zarar verebilir ve özellikle geri vitese geçişlerde dişlilerin çarpışma sesi çıkarmasına yol açar. Uzun vadede aşınan şanzıman dişlileri şanzımanın hasar almasına yol açar.

Performans otomobillerinde normal otomobillerden farklı olarak bronz plaka ve belirli alaşımlarda debriyaj kullanılır. Bu debriyajlarda kavrama noktası yok denecek kadar azdır. Daha kısa kavrama noktası sayesinde debriyaj pedalı bir tuş gibi işlev görür. Isınmaların önüne geçilir, aynı zamanda daha hızlı vites değişimlerine olanak sağlar.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.