Yeni Renault Zoe İnceleme - TRaraba.com

  • 4 Mayıs 2018
  • erhan demir
  • Yorum yapılmamış
  • Oto İnceleme
Yeni Renault Zoe İnceleme

Renault Zoe yeni şehir otomobili

Renault Zoe, otomotiv sektörünün ihtiyaçlarını temel olarak karşılamaya yönelik üretilmiş ütopik bir projedir. Makyajlanan bu model en ucuz elektrikli otomobillerden birisi. Aynı şekilde piyasada en yüksek menzil vaad eden modellerden birisi Zoe.

Tasarım: Dışardan incelediğimiz zaman küçük tasarımı şirin bir imaj bırakıyor. Yeni nesil farlar siyah panjur üzerine konumlandırılmış.Arac gayet derli toplu bir tasarıma sahip, arkada yuvarlarlak genel hatlar üzerine keskin çizgiler kullanılmış.  Renault logosunun çevresindeki ince mavi çerçeve tasarıma hoş bir görüntü katmış. Aracın çevresinde yer yer mavi renkler kullanılmış. Mavi renk Elektrik enerjisiyle özdeşleşmiş bir renk olduğu için Renault bu detayı vermeyi tercih etmiş.

İç Mekan: Otomobilin içinde ise malzeme kalitesi temel seviyede. Bunun açıklaması fazladan ağırlık oluşturmayı engellemek diye düşünüyoruz ve bu sınıfta malzeme kalitesi pek aranan bir husus değil. Alışılmışın dışında fiziksel bir vites topuzu konmuş. Yine yumuşak hatlara sahip iç tasarımda yaşam alanı gayet yeterli. Koltukların yükseklik ayarı yok ve biraz yukarıda konumlandırılmış. Sebebi ise bataryaların otomobilin altında oluşu. Ama alıştıktan sonra gayet normal geliyor.

Performans: Zoe eğlenceli bir otomobil. Durur halde iken tam gaz yapıldığında 40kmh hıza çıkana kadar komik bir şekilde gayet iyi ivmeleniyor. Yollardaki çoğu otomobili kalkışta rahatlıkla geçebilirsiniz. Hızlandıkça performansı yeterli seviyeye düşüyor. Yol tutuşu konusunda ise şaşırtıcı şekilde iyi sebebi ise bataryaların aks hizasında konumlandırılmış olması. Bu sayede ağırlık merkezi aşağıda kalarak büyük avantaj sağlıyor. Esp devre dışı bırakılmamakla beraber devreye girdiğinde hayli sert çalışıyor.

Konfor: Otomobilin en büyük avantajı aşırı sessiz oluşu. Sadece yol ve rüzgar sesi alması otomobili gayet sessiz kılıyor. Orta sertlikte süspansiyon sistemi rahatsız etmiyor. Koltuklar biraz sert olduğu için uzun sürüşlerde rahatsızlık verebilir.

Sarfiyat: %100 şarj ile 400 kilometre yol yapacağı vaad edilen Zoe günlük kullanım şartlarında 300 kilometreye rahatlıkla ulaşabiliyor. E şarj özelliği ile 2 saate yakın bir sürede %100 şarja ulaşabilen Zoe’yi şarj etmenin maliyeti 10 lira civarında. Periyodik bakımlarında ise sadece bataryaların soğutma sıvısı değişiyor. Bu otomobili yürütmek çok kolay !

Bu otomobil 140.000TL civarı bir fiyat etiketine sahip ve yürütme maliyetlerini göz önünde bulundurunca şehir içinde kullanmak fazlasıyla mantıklı bir otomobil. Aynı zamanda sizi tarz sahibi gösterecektir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.